niedziela, 13 listopada 2011

Baterie łazienkowe, które oszczędzają wodę

Autorem artykułu jest Ulryk Wilk



Trzeba oszczędzać. Nie tylko dlatego, że wody jest coraz mniej, ale też ze względu na to, że coraz więcej kosztuje zarówno ona sama jak i jej ogrzanie. Są baterie łazienkowe, które dają w tej kwestii duże możliwości. 

Napowietrzacze to przeżytek. Teraz oszczędność wody mają zapewnić ekologiczne i ekonomiczne baterie łazienkowe wyposażone w elektronikę. Jeśli wierzyć informacjom od producentów – wyniki są świetne.

Tradycyjna, dwuuchwytowa bateria może zużywać nawet czterdzieści litrów wody w ciągu minuty. Dużo, prawda? Napowietrzacze mogą tę wartość zmniejszyć o jedną trzecią. A co, jeśli można zamontować baterie łazienkowe, dzięki którym zużycie spadnie do 6 litrów na minutę?

O tym, że to możliwe przekonuje nas jeden z producentów armatury łazienkowej. W wypuszczonym właśnie na rynek produkcie montuje specjalny eko-przycisk. Jego funkcją jest ograniczenie strumienia wypływającego z kranu. W praktyce baterie łazienkowe tego rodzaju działają tak, jak spotykane w niektórych publicznych toaletach krany bezdotykowe. Kiedy ręce są pod nimi, woda leci. Kiedy je cofamy – przestaje. 

Woda leci więc tylko wtedy, kiedy jest potrzebna, a nie przez cały czas, gdy na przykład szorujemy zęby. Oczywiście, przycisk można wyłączyć i zafundować sobie mycie w tradycyjnym stylu. Albo zdać się na siebie.

To jednak sposób zawodny. Dlatego inny producent proponuje baterie łazienkowe, które mają informować nas o tym, jak dużo wody już zużyliśmy. Takie krany mają wbudowane specjalne diody, które sygnalizują, jaka jest oszczędność wody.

W praktyce oznacza to, że jeśli światło pali się kolorem zielonym, wszystko jest w porządku. Rządzi ekologia, a woda nie marnuje się. Jeśli jednak przez kran przepłynie jej za dużo, włącza się dioda czerwona. To znak, że limit został przekroczony i trzeba kończyć mycie.

Co więcej, takie baterie łazienkowe mają także zaprogramowane stopniowe zwracanie uwagi na rosnące zużycie wody. Tak, żeby zdążyć się jeszcze spłukać, zanim przyjdzie czas zakręcenia kurka. To ważne, ponieważ w opcji ekstremum, jeśli po 4 minutach kran nie zostanie zakręcony, bateria łazienkowa sama odetnie dopływ wody.

Na takiej samej zasadzie, na jakiej woda przestaje lecieć choćby w natryskach na basenie. Tyle tylko, że w przypadku łazienki domowej zawsze można tę funkcję wyłączyć.

Dlaczego oszczędzanie wody powinno być dla nas ważne? Ponieważ – w co może niektórym trudno uwierzyć – jest jej na świecie coraz mniej. A ta, która jest dostępna, okazuje się być coraz bardziej zanieczyszczona.

W dodatku samo doprowadzenie wody, np. na piąte piętro, kosztuje. O jej ogrzewaniu nawet nie wspominając. Szacuje się, że nawet jedną trzecią wszystkich kosztów energii mogą stanowić te związane z ogrzewaniem wody. Sporo, zważywszy, że w prosty sposób można te wydatki ograniczyć.

Zresztą, nie tylko przez niższe zużycie wody, ale lepsze zarządzanie tą, która została. Na rynku są już bowiem baterie łazienkowe, które mierzą temperaturę przepływającej przez nie wody. Blokada uniemożliwia jej podgrzanie do temperatury wyższej niż 38 stopni. Dzięki temu nie dochodzi do marnowania energii przez dodatkowe ochładzanie wody zbyt mocno nagrzanej.

---

czasem piszę...


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

piątek, 11 listopada 2011

Rolety okienne- nowy sposób na oszczędzanie energii

Autorem artykułu jest Denika



Czy zastanawialiście się kiedyś jak Wasze wybory dotyczące wystroju wnętrz pomagają chronić środowisko naturalne? Chcę przybliżyć Wam ten temat, może następnym razem w sklepie sięgniecie po produkt,  dzięki ktoremu będziecie mogli poprawić nasz świat!

Ochrona środowiska naturalnego to problem i odpowiedzialność nas wszystkich. Dlatego wybierając przedmioty, które mają wypełniać nasze wnętrza warto zwrócić uwagę na takie, które zmniejszą np. zużycie energii elektrycznej czy chociażby ogrzewania.

Dzisiaj opowiem Wam o roletach typy 'thermo". Jest to specyficzny rodzaj rolet, dodatkowo pokrytych z jednej strony warstwą natryskowego aluminium lub innego środka, który odbija promienie słoneczne. Jak to działa i jaki ma związek z ochroną środowiska? Już tłumaczę. Roleta okienna to estetyczna i popularna metoda ochrony przed promieniami słonecznymi w naszym mieszkaniu. Warto wybrać taką, która bedzie miałą jeszcze wartość dodaną w postaci zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i ogrzewania. Latem, kiedy promienie słońca mocno nagrzewają mieszkanie warto zasłonić je roletą thermo, no. wychodząc do pracy. Rolety okienne thermo są mocno kryjące a aluminiowa powłoka jaka na nich się znajduje odbija 80% promieni słonecznych. dzięki temu masz pomieszczenie nagrzewa się znacznie mniej, a my nie musimy włączać klimatyzacji lub wnetylatorów, żeby ochłodzić pomieszczenie. Zamknięte okno plus roleta okienna w wersji z aluminium to najlepszy sposób, by pomieszczenie nie nagrzało się nadmiernie latem.

Gardinia- roleta thermo

Jak takie rolety pozwalają oszczędzać energię zimą? W ciągu dnia, odsłaniamy rolety, bo światło i promienie słońca wpadały do mieszkania i nagrzewały je. Po zasłonięciu okna roletami thermo ciepło nie wydostaje się na zewnątrz- między roletami z aluminiową powłoką robi się pewnego rodzaju poduszka powietrzna, która działa na zasadzie termosy- powietrze w pomieszczeniu ochładza się dużo wolniej, a my nie musimy włączać ogrzewania lub korzystać z niego nadmiernie. Oprócz ochrony środowiska jest to także z korzyścią dla naszego portfela- rachunki za ogrzewanie spadają.

Gardinia- roleta thermo, zima

Rolety thermo można kupić w standardowej formie rolet gładkich oraz jako rolety plisowane. Oba rodzaje rolet można kupić w ulubionym, pasującym do wnętrza kolorze. A wartości dodanej- oszcędzania pieniędzy i srodowiska nie można przecenić.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

środa, 9 listopada 2011

Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów montując ogrzewanie podłogowe?

Autorem artykułu jest krystian Kowalski



Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi, czym jest ogrzewanie podłogowe i jakie błędy popełnia się najcześciej podczas  instalacji takiego typu ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe cieszy się w ostatnich latach coraz większym powodzeniem. Zawdzięcza to swoim zaletom takim jak: oszczędność energii, wyjątkowy komfort cieplny i brak kaloryferów na ścianach (estetyka). Ogrzewanie podłogowe bowiem, polega na tym, że zamiast kaloryferów, rurek i innych takich urządzeń grzewczych jest… podłoga oddająca ciepło, w której za pomocą specjalnej wylewki zatopiona została instalacja grzewcza. Instalacja taka składa się z sieci rur, w których płynie ciepła woda lub z sieci elektrycznych przewodów oporowych. Montaż takiej podłogi nie należy do najłatwiejszych i łatwo popełnić różne błędy. Poniżej przeczytasz o tych najczęstszych i o tym, jak możesz ich uniknąć.

Jednym z błędów jest zaczynanie instalacji podczas, gdy budynek jest jeszcze w stanie surowym otwartym. Wiąże się to z tym, że w otwartym budynku jest utrudnione prawidłowe wysychanie i wiązanie wylewki. Kolejny z błędów to źle przygotowane podłoże nośnie. Niezwykle ważne jest, aby beton był wylany w taki sposób, aby osiągnąć równy poziom. Jest to istotne ze względu na konieczność dokładnego przylegania płyt nośnych do podłoża. Dzięki temu można zapewnić stabilne oparcie dla instalacji.  Poza tym, nierówne podłoże to ryzyko popękania wylewki, a wraz z nią rur grzewczych.

Równie istotne jest także użycie dobrych materiałów do izolacji i ich prawidłowe ułożenie.  Tu ważny jest współczynnik przewodzenia ciepła przez materiał izolacyjny, poziom tłumienia dźwięków oraz zakres przenoszenia obciążeń. Poza tym bardzo ważna jest izolacja przeciwwilgociowa, szczególnie na podłodze przylegającej do gruntu. Wilgoć może spowodować powyginanie płyty nośnej, a to grozi zniszczeniem instalacji. Kolejnym elementem, o który trzeba zadbać jest tzw. dylatacja przyścienna. Czyli takie ułożenie instalacji, aby nie przylegała do elementów nośnych (konstrukcyjnych) budynku. Chodzi tu o uniknięcie naprężeń wynikłych np. z osiadania budynku, które mogą zniszczyć instalację.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak wybrać najlepszy projekt domu?

Autorem artykułu jest krystian Kowalski



Z poniższego artykułu dowiesz się i kilku istotnych sprawach, o których warto pamiętać decydując się na budowę domu i wybierając jego projekt. Czytaj zatem uważnie, bo ta wiedza może się przydać.

Stajesz przed wyborem projektu na swój dom. Zapewne pojawia się wiele pytań jak na przykład, jakie biuro projektów wybrać, jaki powinien być twój przyszły dom – czy kierować się wygodą, funkcjonalnością, zachciankami, tym jaki styl budownictwa jest w okolicy…? Takich pytań można mnożyć wiele. W tym artykule chcemy nieco przybliżyć Ci proces wyboru projektu. Dowiesz się między innymi, jakie biura projektowe brać pod uwagę, a jakie nie – jak się zapewne domyślasz, nie każde biuro projektów jest dobre. Dowiesz się również, czym powinien charakteryzować się dobry projekt domu. Zatem zaczynajmy.

Po pierwsze bądź otwarty na różne możliwości i wiedzę, jaką możesz zdobyć podczas poszukiwań projektu – na pewno Ci się ona przyda. Pomoże zdecydować, które biura projektowe nie nadają się, na wykonanie projektu dla Ciebie. Zweryfikujesz też swoje własne potrzeby i oczekiwania – być może okaże się, że coś o czym myślisz lepiej odpuścić, gdyż poza tym, że ładnie wygląda, przysparza wielu kłopotów. Oglądając projekty, czy tez gotowe domy, nigdy nie oceniaj ich pod kątem wyglądu zewnętrznego – ten niemal zawsze można zmienić. To zwykle tylko kwestia materiałów wykończeniowych.

Pamiętaj, że dom idealny nie istnieje. Zawsze będzie w nim coś co „można poprawić”. Zatem miej świadomość, że nie wszystko od razu osiągniesz. Wybierając projekt wiedz, że nie jest to ostateczność – niemal zawsze można wprowadzić zmiany i własne poprawki. Weź pod uwagę budżet jakim dysponujesz i, czy będziesz w stanie utrzymać dom po jego wybudowaniu. Może warto zdecydować się na nieco mniejszy metraż albo gotowy projekt zamiast indywidualnego?  Pomyśl też o inwestycji w rodzaj ogrzewania – dzisiaj zapłać więcej, ale potem ciesz się oszczędnościami. Na pewno nie oszczędzaj decydując o materiałach konstrukcyjnych i izolacyjnych. Raz porządnie wykonana i dobrze ocieplona konstrukcja służy na wiele lat.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl